Južna Afrika 2022 - Naravni parki Južne Afrike in vreme 🌲🌴🌳☔

Naredili smo krajši postanek v Knysni, kjer smo želeli kavo in ostrige, dobili pa nismo nič, ker smo ravno naleteli na Loadshedding. Je kar zabavno na trenutke s tem Loadsheddingom. Celi četrti vzamejo elektriko, potem pa vsi policaji na ulice, da usmerjajo promet, ker semaforji ne delajo. Zelo pametno, varno in varčno. V Knysni smo si ogledali Knysna Heads iz razgledne točke, kjer se meša Indijski ocean z reko Knysna in odšli naprej v Plettenburg bay.

Robberg Nature Resort

V Plettenburgu smo za nastanitev dobili pravo pravcato graščino. Na sploh se mi zdi, da Južnoafričani nimajo občutka za velikosti stanovanj. Imeli smo dvonadstropno hišo z bazenom in ogromno travnate površine ter s pogledom na morje. Največji problem, ki ga bi videl s tako parcelo v Sloveniji je – kdo bo vse to urejal-pospravljal. No, v JAR jim res ni težko najti delovne sile. Townshipi so posejani po celotni državi, vendar ta razmejitev bogatega in revnega sloja prinaša s sabo več slabih kot dobrih stvari, saj se počutiš kot v dveh osovraženih svetovih, ki ne najdeta skupnega jezika. To je verjetno tudi glavni razlog za tako visok nivo kriminala. Ampak mi nismo prišli reševati te problematike. Naš cilj v Plettenburgu je bil Robberg Nature Resort.

Zelo simpatičen naravni park s tremi različnimi sprehajalnimi potmi. Mi smo se odločili za srednjo, ki te pelje čez klife in skozi peščene sipine ter skozi visoko ležeči tropski gozdiček. Na koncu te čaka še ločen masiv imenovan »The Island«, kjer imajo galebi svojo porodnišnico in predvidevam, da je med plimo nedostopen.

Skozi park so nas spremljale modroglave agame, pot nam je prečkala solidno velika zlatorjava kača, pod nami je odskakljala proti obali jata delfinov, v daljavi smo videli kako kiti prodirajo morsko površino, pod pečinami se sončijo tjulnji in na te tjulnje prežijo veliki morski psi. Na žalost samo morskih psov nismo videli, čeprav so sigurno tičali pod gladino, saj je bila plaža zaprta, ker so pred kratkim napadli plavalca. Nam bo to ostalo za naslednjič.

Plettenburg Bay bomo vsekakor ohranili v zelo lepem spominu. Ne samo zaradi naravnega parka Robberg in čudovite nastanitve, temveč tudi zaradi izvrstne hrane. Tukaj nam Loadshedding ni prekrižal načrtov in prišli smo na svoj račun z ostrigami, ki veljajo za tipično hrano tega področja.

 Tsitsikamma Nature Resort

Glede na vso pompoznost tega naravnega parka vključno z vprašanjem na vhodu «Do you have a gun mister?« smo bili nad Tsitsikammo kar malo razočarani. Enodnevni vhod ti omogoča samo enourni sprehod čez viseče mostove. Saj to ni bilo tako slabo, ampak glede na izkušnje od prejšnjih dni enostavno ni izstopalo. Smo pa ponovno videli kite v daljavi. V Tsitsikammi lahko greš tudi na daljše enodnevne hikinge (gledat lahko greš vidre) in za te sprehode se moraš najaviti celo 9 mesecev prej. Kaj pa vem. Saj vidre so super. Ampak to se mi zdi pa vseeno preveč.

Naslednji dan je bil bolj tranzicijske narave. Poleteli smo iz Port Elisabeth do Johannesburga in se potem peljali naprej do Graskopa od koder bomo nadaljevali pot preko Hoedspruita do Kruger Parka.

Graskop, Blyde River Canyon in aprilsko vreme novembra

Vreme nam je začelo malo nagajati. Namesto napovedanega sonca je prišel nenapovedan dež. Od Johannesburga do Graskopa nas je vseskozi »pralo«. Vseeno smo si ogledali Mac Mac slap, do katerega je bilo zaradi poplavljene poti težko dostopati, ampak smo vztrajni. Nekaj moramo vseeno videti, tudi če se ves dan vozimo :).

To z vremenom je ostalo težavno še naslednji dan, saj smo imeli planiran obisk Graskop Gorgea. Obisk smo vseeno speljali, ampak v sila okrnjenem urniku. Izpustili smo sprehod po pragozdu, panoramsko vožnjo z dvigalom in prosti pad, vseeno pa smo šli na zipline, čeprav ničesar nismo videli pred sabo zaradi megle. Sofija je bila srečna in če je ona srečna, sva midva srečna.

Pot do Hoedspruita vodi skozi tretji največji zeleni kanjon na svetu: Blyde River canyon. Na poti je veliko razglednih točk – Gods Window, Pinnacle, Lisbon Falls, Berlin Falls, Bourkes Potholes, Lowveld View in Three Rondavels – ampak zaradi vremena smo si ogledali samo zadnje tri. Močno upamo, da se bo situacija z vremenom obrnila in se bomo spet ukvarjali s sončnimi očali namesto z dežniki. Držimo torej pesti za sonce v Hoedspruitu in Krugerju :) 


Lowveld View

Ostrige po Loadsheddingu

Knysna heads

Skromna hišica v Plettenburgu od zunaj...

...in od znotraj

Peščene sipine Robberga

Naše spremljevalke agame

The Island v Robberg naravnem parku 

Sončni zahod v Plettenburg Bayu

Plettenburg bay

Sendepause

Sreča? :)

Viseči most v Tsitsikammi

Pogled z razgledne točke v Tsitsikammi

Thug life 😎

Mac Mac Falls

Bourkes Luck Potholes

Three Rondavels

Comments

Darko said…
Ne, proti vremenu ne moreš nič, lahko se samo sprijazniš in prilagodiš. Vam kar uspeva. Verjetno se tudi zavedate, da bi hodili okrog s kalašnikovom in zaščitnimi jopiči, če bi državi vladali črnci (rasizem gor ali dol, domorodci pojma nimajo o ekonomiji, stanje bi spominjalo na Angolo ali Ugando.
Pravzaprav tudi mi potujemo v neko nedorečeno državo, kjer bomo v trgovskih centrih hodili bolj pri tleh.
Opozarjam na knjigo "ljudska zgodovina ZDA"kjer je prikazana zgodovina "od spodaj" in vsa tragika razrednega boja,ki je bil hujši kot pri nas, represija pa grozljiva.
Lepo napreduje in še naprej varno pot, Darko

Popular posts from this blog

Japonska 2024 – Peklenski dnevi na otoku Kyushu

Japonska 2024 – Japonsko razodetje v Osaki in Hiroshimi

Brazilija 2023 - Plaže Fernando de Noronhe in zabava v Recife 🌅💃