Južna Afrika 2022 - Raziskovanje Cape Towna in njegove okolice

Cape Town (tretji dan)

Mislim, da mi ni treba razlagati, da se nam Cape Town že po dveh dneh zelo dopade. Predvsem za transport je odlično preskrbljeno. Rekel bom samo: Uber. Povprečno smo za vse tri skupaj, z napitnino vred, za vse prevoze (imeli smo jih čez 15) porabili cca. 4€. Prepeljejo te točno tja, kamor želiš in s tem privarčuješ veliko časa. Zanimivo se je bilo tudi pogovarjati z vozniki, saj prav nihče od voznikov ni bil iz Južne Afrike, temveč so bili iz Zimbabveja, Somalije, Ruande, Konga itd. Očitno je JAR neke vrste zatočišče za manj razvite afriške države. Ne morem napisati, da je to njihova odskočna deska, saj je marsikdo že več kot 10 let tukaj in po njihovih pričevanjih še vedno niso niti približno tam, kjer želijo biti. Kaj več kot pa z napitnino jim tudi mi nismo mogli pomagati.

Tabletop Mountain

Zakaj bi počivali? Brez veze. Gremo že navsezgodaj zjutraj na goro! Hvala bogu pelje gor tudi vlečnica, ker drugače bi se najverjetneje zjokal pred in med samim vzponom (Sofija pa z mano). Vlečnica je tudi zanimiva sama po sebi, saj se ji dno vrti in tako je vseeno, kje stojiš, ker slej kot prej prideš do iste točke pogleda, ki jo je imel nekdo za tabo. Sam vrh gore je položen in enostaven za hojo, kar nam je ustrezalo. Poleg majhnih agam, ki so nam neprestano križale poti, so bili tudi razgledi fantastični.

Kot zanimivost lahko omenim, da Tabletop Mountain spada med 7 novih čudes sveta (7 new World Wonders). Za nas vse tri je to že drugo svetovno čudo (Komodo - Indonezija), za naju s Tinko pa že tretje (Puerto Princessa – Filipini)

Helicopter Experience

Uf. Ko že človek misli, da bo paragliding iz Signal Hilla vrhunec Cape Towna, je prišel na vrsto drugi del mojega darila od sosedov: polet s helikopterjem nad obema oceanoma (Indijskim in Atlantikom). Uau. Samo Uau. Poleteli smo mimo stadiona, okrog Cape Towna, do Hout Baya in nazaj mimo Indijskega oceana. Bom naložil nekaj slik in en filmček (filmček mogoče kasneje, ker imamo res slab internet).

Camps Bay

Dan smo zaključili ob sončnem zahodu na peščeni plaži Camps Baya, si privoščili cocktail v Mantra baru (mogoče ne najboljši bar za Sofijo, bom priložil kakšno sliko :) in se zvečer odpravili nazaj v naše stanovanje, kjer nas je spet pričakala tema. Zakaj tema? Bom razložil pri naslednjem dnevu.

Cape Town Peninsula (četrti dan)

Zjutraj smo prevzeli avto, da gremo sami po polotoku. No. Želeli prevzeti avto. Če ne bi pozabil vozniške v stanovanju. Tako sem spet uporabil Uber, Sofija in Tinka sta medtem uredili domačo nalogo za šolo. Šoferju sem rekel, da bom takoj nazaj, ampak sta mi Loadshedding in 6.nadstropje prekrižala načrte (dvigalo brez elektrike je sila neuporabno), tako da sem se ves prepoten in rahlo znerviran vrnil do rent-a-carja.

Ah ja. Sem že omenil Loadshedding? Mislim, da je to tako obskurna zadeva, da si zasluži svoj podnaslov.

Loadshedding

V Južni Afriki imajo zares nevsakdanjo prakso z varčevanjem električne energije. Vsak dan, lahko tudi večkrat na dan, odklopijo elektriko celotnemu območju. V našem območju so vsak dan dvakrat izklapljali elektriko za pribl. 3h. Hladilnik malo zasmrdi, polniš bolj težko in večer lahko mirno preživiš ob soju sveč ali pa direktno v temi. Baje se je po kovidu stanje še poslabšalo. Tako da bivanje v JAR postane prava organizacijska igra, da še pravočasno naletiš na luč v stanovanju. Imajo pa aplikacijo, da se lahko bolje organiziraš. Juhu.

Malo sem zašel. Najeli smo avto in se odpravili na jug, kjer smo imeli načrtovane štiri destinacije.

Muizenberg in Cape Point Nature Reserve

V Muizenbergu bi se verjetno imeli dobro, če bi bili surferji. Bilo je ogromno nadebudnih surferčkov, ki so želeli zajahti valove. Mi smo popili eno kavo, slikali barvne hišice na plaži in šli naprej proti bolj zanimivim točkam.

Cape Point Nature Reserve je zagotovo najbolj znan po tem, da je del njega Cape of Good Hope, ki predstavlja najbolj jugozahodni del Afrike. Ampak tudi sam rezervat je zanimiv. Mi smo na poti opazili celo družino nojev. Na koncu rezervata pa je bil vzpon na svetilnik, kjer si lahko videl oba oceana, kako se prelivata eden v drugega. To se sliši bolj spektakularno kot je dejansko bilo, saj to prelivanje ni vidno, temveč je samo geografsko. Smo pa zato videli kitov rep, to je tudi nekaj.

Boulders Beach in Chapmans Peak

Današnji highlight pa za Sofijo ni bil na rtu dobre nade, temveč na majhni plaži v bližini Simon's Towna, kjer lahko opazuješ kolonijo afriških pingvinov, kako nonšalantno živijo svoje življenje med krdelami turistov. Enkrat smo že gledali te majhne zabavljače v Avstraliji, kjer pa smo se počutili bolj gledališko. Tukaj si res čisto zraven. In vsekakor je to obvezen ogled za vse otroke. Cute and cuddly!

Za zaključek smo se peljali še čez panoramsko cesto Chapmans Peaka, kjer smo prvič lahko celo uporabili dron (povsod drugod je No Drone Zone) in se za konec spet ustavili v Camps Bayu, da je Sofija lahko vadila svoja kolesa in piruete na prijetnem pesku tamkajšnje obale.


Pogled iz stanovanja

Pogled s Tabletop Mountaina

Selfie s Tabletop Mountaina

Helicopter

Helicopter Selfie
Helicopter Cam 1
Helicopter Cam 2
Helicopter Cam 3
Morski levi se sončijo v CT
Čilanje na Camps Bayu
Hišice v Muizenbergu

Pogled s Cape Pointa

Cape of Good Hope

Butajoče morje na rtu dobre nade
Divji noji
Slika hrane za Darkona :)

Cela kolonija na Boulders Beachu
Cute and Cuddly
Kljuvajo :)
Rock Hyrax - bratranec od slona

Chapmans Peak iz zraka

Chapmans peak s ceste

Comments

Unknown said…
Super opisuješ. Fotke so prekrasne, tudi tvoj model :). Človek bi se vam kar pridružil. Uživajte še naprej!

Popular posts from this blog

Japonska 2024 – Peklenski dnevi na otoku Kyushu

Japonska 2024 – Japonsko razodetje v Osaki in Hiroshimi

Brazilija 2023 - Plaže Fernando de Noronhe in zabava v Recife 🌅💃